Nincs is jobb érzés, mint egy saját termesztésű, zamatos görögdinnyét felvágni egy forró nyári napon. Te is megteheted, ha követed ezeket a lépéseket.
Könnyedén sikeres lehet akár az első próbálkozásunk is, hiszen a hazai éghajlati viszonyok mellett a dinnye magjait akár a szabadban is elvethetjük. A megfelelő talaj és a szükséges vízmennyiség biztosítása mellett a kis növények gyorsan szárba szökkennek a kertünkben.
KÖZVETLENÜL KAPCSOLÓDIK: Itt a tökéletes trükk: Így tedd édesebbé a görögdinnyét egy szokatlan összetevővel
Hogyan történjen a görögdinnye ültetése magról?
A görögdinnye igazi napimádó: legalább 8-10 órányi napsütésre van szüksége naponta ahhoz, hogy mézédes gyümölcsöket neveljen. A talaj mindig legyen jól vízelvezető, mert a dinnyék nem szeretik, ha áll a víz a gyökereik körül. Gyakorlottabb kertészek a talaj pH-értékét 6,0 és 7,0 közé „állítják be”, ezzel kedveznek a növénynek.
Egyszerű talaj pH-tesztek kertészetekben, barkácsáruházakban árusítanak, ezekkel könnyedén ellenőrizhetjük az értéket. Ha a talaj túl savas (pH 6 alatt), emelni kell a pH-t. Ehhez a dolomit mész vagy őrölt mészkő kiváló, mert természetes módon emeli az értéket.
Ha a talaj túl lúgos (pH 7 fölött), szórjunk ki kénport vagy tőzeget. Mindkettő segít savasabbá tenni a talajt.
Készítsük elő a talajt
Mielőtt ültetnél, adj egy kis plusz energiát a földnek. Dolgozz bele érlelt trágyát vagy jó minőségű komposztot már 2-3 héttel az ültetés előtt. Ezzel javíthatjuk a tápanyag-ellátást és a vízelvezetést. Arra figyelj, hogy friss trágyát ne használj, mert az könnyen megégetheti az érzékeny kis gyökereket. A baromfi trágya ugyancsak megégetheti a növényt, azt kizárólag hígítva, oldat formájában alkalmazzuk.
Magvetés szobában vagy szabadban
Ha korábban szeretnénk kezdeni, vessük a magokat beltérben. Az utolsó fagyok előtt néhány héttel már be is ültetheted őket cserepekbe. Tedd őket napfényes helyre, például az ablakpárkányra. Ügyelj arra, hogy a föld mindig enyhén nedves legyen.
Magyarországon a magokat közvetlenül a kertbe is elvetheted. Ezt május közepétől célszerű kezdeni, amikor talajmenti fagyok már nem várhatók. Hogyan fogj neki? Ásd őket körülbelül 4-5 centiméter mélyre, és hagyj közöttük bőven helyet, legalább 1 méteres távolságot. Így elegendő helyük lesz egészségesen fejlődni (kúszni) a növényeknek.
KÖZVETLENÜL KAPCSOLÓDIK: Ez a görögdinnye-jégkása lesz a nyár slágere: Te is könnyen elkészítheted!
Körültekintően és rendszeresen öntözzünk
A görögdinnye növekedés közben rendkívül sok vizet igényel. Különösen akkor, amikor már elkezd növekedni a termés. Igyekezzünk a talajt enyhén nedvesen tartani, úgy, hogy ne álljon a víz a töveken.
A legjobb, ha közvetlenül a dinnye tövénél öntözünk, nem pedig a levelekre permetezzük a vizet. Így a gyökerekhez jut el a nedvesség, ahol a legnagyobb szükség van rá, így elkerülhetjük hogy a leveleken megtelepedjenek gombás betegségek, amilyen például a lisztharmat.
Segítsük a beporzást!
A görögdinnyék okos kis növények: ugyanazon a tövön hím- és nővirágok is nőnek. A hímvirágok adják a virágport, a nővirágok tövében pedig egy kis duzzanatot találsz – ebből lesz majd a gyümölcs, ha sikeres a beporzás. A természetes beporzás kulcsfontosságú, szóval hagyd, hogy a méhek és más beporzók szabadon járhassanak a kertedben!
Így védd a görögdinnyét a kártevőktől
A görögdinnyéket – más haszonnövényekhez hasonlóan – sokféle kártevő támadhatja. A levéltetvek, tökbogarak és az uborkabogarak is szívesen rágcsálják a növényeket. Egyszerű trükkel védekezhetünk ellenük. Használjunk sorköztakarókat, melyek megvédik a fiatal palántákat a betolakodóktól. Amikor megérkezik a virágzás ideje, vedd le őket, hogy a beporzók könnyen elérhessék a virágokat.
Vetésforgó alkalmazása is célszerű lehet. Ha évente megváltoztatod a dinnye helyét a kertedben, a kártevők kevésbé tudnak elszaporodni.
Emellett természetes módszerekkel is elriaszthatjuk a kártevőket. A hasznos rovarokat, például a katicabogarakat érdemes támogatni a kertben, mert ők segítenek kordában tartani a levéltetű-populációkat.
Mindezek mellett időnként érdemes átvizsgálni a növényeket, és ha gombás fertőzés jeleit (például foltosodó, fonnyadt leveleket) látunk, azokat azonnal távolítsuk el, hogy megóvjuk az egészséges részeket.
Mikor és hogyan szüreteljünk?
A görögdinnyének általában 60-90 napra van szüksége a teljes beéréshez, attól függően, hogy milyen fajtát ültettél, és milyen körülmények között fejlődött.
Honnan tudhatjuk, mikor jött el a szüret ideje?
Figyeljük meg az alját: ha krémsárgára színeződött, az jó jel. Egy másik módszer a klasszikus „megkocogtatós” teszt. Ha üreges, mélyebb hangot ad, ekkor a dinnye belülről tele van vízzel, és nyugodtan leszedhető. Ha a gyümölcs indája elszáradt és megbarnult, ugyancsak ideje leszedni a dinnyét.
Korábban a Mosthir.hu oldalon megmutattuk, hogyan csinálja ezt egy igazi profi. Borbás Marcsi ugyanis elárulta, szerinte mikor érett egy görögdinnye.
Profi tippek még a görögdinnye sikeres termesztéséhez:
- Mindig olyan dinnyefajtát válassz, amely jól bírja a helyi klímát és illik a kert adottságaihoz.
- A rendszeres öntözés, a kiegyensúlyozott trágyázás és a kártevők elleni védekezés kulcsfontosságú az egészséges terméshez.
- Ha hidegfront vagy heves esőzés érkezik, készülj fel arra, hogy megvédjük a növényeket. Egy takaróval vagy fóliával óvhatjuk a gyümölcsöket.
- Őrizd meg a legjobb magokat. Betakarítás után válogass ki néhány szép, érett görögdinnyéből magokat. Mosd meg, szárítsd ki, és tedd őket száraz, hűvös helyre. Így jövőre saját, jól bevált magokból gazdálkodhatsz.
Van egy kis időd még? Nézd meg, hogyan terem meg otthon a gyümölcs:
Gyakran ismételt kérdések
– A Sugar Baby görögdinnye egy kisméretű, „icebox” típusú fajta, amely ideális kisebb kertekbe vagy akár erkélyes termesztésre is, mivel a termése általában 3,5-5 kg közötti, így könnyen elfér. A gyümölcsök sötétzöld, néha szinte fekete héjúak, belül élénkpiros, édes, ropogós és lédús húsúak, kevés és apró fekete maggal rendelkeznek.
– Az Estel Deluxe egy magnélküli, kisméretű görögdinnye, amely 2-2,5 kg-os terméseket hoz. Magas cukortartalmú és édes.
Csak akkor ültesd ki a görögdinnye palántákat a szabadföldbe, ha a fagyveszély már elmúlt, és a talaj hőmérséklete eléri a legalább 15°C-ot. Magyarországon ez általában május közepétől lehetséges. Válassz egy napos, szélvédett helyet a kertedben, ahol a talaj jó vízáteresztő képességű és tápanyagban gazdag. (Forrás: zumishop.hu)
A görögdinnyének rengeteg napsütésre van szüksége, egy átlagos fajta 85-100 nap alatt érik be, de vannak olyan dinnyefajták is, melyeknek 130 forró napra van szükségük ahhoz, hogy gyümölcsük érett és finom legyen.
A görögdinnye nagyon egészséges, de nem csak a gyümölcs, hanem a sokak által utált dinnyemag is jót tesz a testnek. Majdnem olyan gazdag esszenciális aminosavakban, mint a húsok, bőven van benne folsav, B-vitamin és cink, vas, kálium, mangán, magnézium de telítetlen zsírsavakat is tartalmaz – írja a Ripost.
A görögdinnye az egyik legnagyobb termőterülettel rendelkező egynyári növény a világon. 2021-ben a görögdinnyét több mint 120 országban termesztették, és az éves termés mennyisége meghaladta a 101 millió tonnát. A világ legnagyobb görögdinnye termelői közé tartozik Kína, Törökország, India, Brazília és Algéria.